Dodaj link do tego mBloga do serwisu Startowy.comDodaj kanał RSS do serwisu Startowy.comRSS
mblog.pl
Zapiski antybohatera
Centrum handlowe
2010-03-23 | 10:47:46
autor: wedrowiec | skomentuj (4)
Na dniach mają otworzyć w moim mieście nowe centrum handlowe. Jak to dobrze, że moje miasto idzie z postępem, że coraz mniej w nim pustynnych, zacofanych obszarów nietkniętych światłem rozwoju. Pomysleć, że jeszcze niedawno było tam łyse pole, po którym pałętały się nieodpowiedzialne elementy w rodzaju zajęcy i kuroptaw. No, bo przecież zwierzęta brudzą, nie myją się, nie można nic od nich kupić, no i w ogóle są niewykształcone, a co jeszcze gorsze - przeszkadzają jeżdzić samochodami, pętając się pod kołami. W dodatku roznoszą choroby. A na polu albo w lesie to wiadomo - zimno, wilgotno, można się rozchorować i głupie myśli przychodzą do głowy. I już dawno powinno się takie dziadostwo i tałatajstwo zlikwidować. I w ogóle takie mam marzenie, żeby miasta i wsie i wszystko zamienić w jedno wielkie centrum handlowe. Wtedy dopiero będzie bezpiecznie i pieknie wokół i tak przyjemnie. A wszystkich nienormalnych ludzi, którym liberalizm nie "kojarzy się z równością wobec prawa, wolnością słowa, wolnością handlu, osłoną zawieranych kontraktów i osłoną wlasności" zamknie się w specjalnych, wygodnych rezerwatach, jeśli tylko nie uda się tych biedaków wyleczyć jakimś odpowiednim prozakiem. Bo oni są chorzy. Pewnie się zarazili do zwierząt.
Obrońcom "albańskiego" Kosowa - w pewną rocznicę
2010-03-18 | 09:08:59
autor: wedrowiec | skomentuj (0)

"Po zakończeniu działań wojennych w 1999, albańskie siły UÇK rozpoczęły prowadzenie czystek etnicznych na terenie Kosowa. Akcja obejmowała niszczenie serbskich i romskich wiosek, świątyń i pomników. W wyniku przeprowadzonych akcji 300 tysięcy Serbów i Cyganów zostało wypędzonych, reszta pozostała w nielicznych, strzeżonych przez NATO KFOR enklawach. Albańska UÇK doprowadziła do zniszczenia ponad 150 świątyń prawosławnych (z których najstarsze pochodziły z XII wieku, niektóre były zabytkami uznanymi przez UNESCO za światowe dziedzictwo kultury – np. klasztor w Dechani ostrzelany z moździerza).

W 2004 miały miejsce tzw. pogromy marcowe (których rocznica jest obchodzona w cerkwiach prawosławnych). 17-18 marca 2004, pod egidą władz UÇK i ASRH, miały miejsce pogromy Serbów. Zorganizowane bandy albańskie (niektóre liczące ponad 3000 osób), pomimo ochrony KFOR-u wdzierały się na teren enklaw serbskich i dokonywały mordów i zniszczeń. Zgodnie z rozkazem, KFOR w pierwszej kolejności zapewniał bezpieczeństwo własnym żołnierzom, następnie ewakuował zagrożonych Serbów i Cyganów.

Carla Del Ponte w swojej książce opisuje proceder wywożenia Serbów do Albanii, gdzie poddawano ich zabiegom usuwającym ich organy wewnętrzne. Sprawę obecnie bada Human Rights Watch[18] oraz Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii."

To tekst z Wikipedii - ogólnie dostępnego źródła. Tragedia kosowska pokazuje jak wielcy gracze z Ameryką na czele cynicznie rozgrywają życie ludzkie - życie całych narodów - dla nędznej mamony, pod hasłami pokoju i dobra ludu. Tego rodzaju (krwawe) wysiedlenia kojarzą mi się z polityką zapoczątkowaną w Rosji przez Iwana Groźnego (Nowogród Wielki), a chlubnie kontynuowaną w XX wieku przez Związek Sowiecki. Zresztą w historii mnogo przykładów. Imperium zawsze przywdziewa maskę Anioła, któr a jednak słabo ukrywa oblicze Bestii. Wczoraj Serbowie. Kto będzie następny?

Kino wczoraj i dziś
2010-03-10 | 14:25:27
autor: wedrowiec | skomentuj (0)

"Nic tak bardzo nie dyskwalifikuje cywilizacji dzisiejszej, jak film, najbardziej dokładny, najbardziej bezlitosny, po sejmograficznemu czuły dokument epoki, w której żyjemy. W kinie europejsko-amerykańskiem można zobaczyć piękne kobiece ciała i dorodnych mężczyzn, można asystować przy zawiłych procesach wzajemnego zdobywania się, można ujrzeć, jak się ubierają, rozbierają, całują, walą po pyskach, jak przeżywają tragedie i dramaty, słowem chwyta się wizję świata w trójkącie pięknych nóg jakiejś Marleny Dietrich, ale próżnoby szukać tu świadectwa że jednak żyjemy, że o coś walczymy, coś zdobywamy, że posiadamy jeszcze wbrew zakusom godność wolnego człowieka, że jesteśmy ludźmi."

"Obywatele, artyści, operatorzy i reżyserzy -
Dosyć filmowania tych bzdur, wiecznego komentowania przygód dystyngowanych panienek, do luftu Nora Ney, na szmelc słodką Jadzię Smosarską Jakto kiedyś pod adresem literatów wołał stary, zapluty, na łaskawym chlebie u endeków zęby łamiący, ale tyle razy czujny i racją słuszną nabrzmiały Nowaczyński: w lud, w naród, w proletariat, w chłopstwo, w miazgę, w głąb - tak i wam z kamerą na plecach i krążkiem taśmy w kieszeni rozejść się po kraju, górnika pracę podglądać, z chłopem nad czarna ziemią się schylić, do chałupnika w okno zastukać, byle dalej od Warszawy, od Finkielsztajnów i Łuskinów, Ordyńskich i Szternów, od tej szmiry ludzkiej i artystycznej, od tych pasożytów toczących żywe drzewo kultury polskiej"

"I dobrzeby było, gdyby wszyscy, którzy dość już maja dzisiejszej twórczości kinowej zdobyli się na przejście do jej negowania do działalności pozytywnej, zdobyli się na organizację i połączyli rozstrzelone usiłowania i środki. Nakazem chwili powinno być wyrwanie przemysłu filmowego z rąk koncernów, daleko idąca prymitywizacja, coś w rodzaju kinowego rzemiosła czy nawet chałupnictwa, co wprowadzi film w masy i da mu zupełnie nowe możliwości rozwoju."

Czy którykolwiek z tych fragmentów pióra Józefa Łobodowskiego stał się nieaktualny?

Jaszczur Boga
2010-03-10 | 14:06:32
autor: wedrowiec | skomentuj (3)
Oto heroiczny Godzilla, wysłannik Boga (God - zilla), który pojawia się zawsze, gdy kraj ojczysty stoi na krawędzi zagłady, rujnowany przez złowieszcze siły z kosmosu (atak z powietrza) albo z innych universów np. kulturowych; reprezentujący siły ziemi i wody, bohaterski obrońca ludu i lądu japońskiego. Posłuchajcie krzepiącego serce Marszu Godzilli i nie upadajcie na duchu. Każde imperium w końcu upada, każda porażka może być zarodem zwycięstwa, każdej smucie można położyć kres  
Strona główna